Болката не чака за твоето позволение да се появи. Тя просто пристига, когато най-малко очакваш. Една от най-честите изненади спада в категория разтежения и навяхвания.
Как да си помогнеш, ако ти се случат или да се предпазиш за в бъдеще? Научи в следващите редове.
Навяхвания и разтежения – прилики и разлики
На пръв поглед навяхванията и разтеженията изглеждат еднакви, но разликата е във вида на тъканите, които са засегнати. Обикновено, когато става въпрос за мускули и техните сухожилия се използва термина разтежение, а когато се отнася за ставите и техните връзки - навяхване.
При наличие на увреда на мускули, сухожилия или ставни връзки, се изследва степента на разкъсване на множеството нишки, от които те са изградени. Разкъсването обичайно се появява, когато се премине прага им на еластичност, независимо че снопът от нишки остава цял.
Често се смята, че за да се сдобиеш с такава контузия, трябва да претърпиш сериозна спортна травма. Може би се изхожда от следната логика - когато тренираш, се получават микроскопични разкъсвания на мускулите и връзките, които тялото после възстановява и ги прави още по-здрави и силни. Но ако прекалиш със спортните изяви, получиш травма и не дадеш достатъчно време на организма да регенерира увредените тъканите, това може да ти коства дълъг възстановителен процес, изискващ помощ от медицински специалисти.
За съжаление, не е нужно да участваш в маратон, за да осъмнеш с навяхване или разтежение. Инциденти са възможни и докато чистиш, разхождаш кучето или подрязваш тревата в градината. Най-често засегнати части от тялото са глезените, китките, дланите, колената или глезените.
Причините за поява на травма могат да са както невнимание и преумора, така и слаби ставни и мускулни връзка поради липса на физическа активност.
В зависимост от степента на травмата, най-срещаните симптоми при навяхвания са болка, подуване, посиняване, органичена мобилност и липса на пълен обем на движение. Разтежението също се свързва с болка, подуване, посиняване и ограничено движение, но е придружено и от мускулни спазми или крампи и мускулна слабост.
Как да си помогнеш
И така, имаш изкълчване или разтягане. Сега какво?
Ако контузията е лека или умерена, можеш да намалиш болката и да насърчиш възстановяването по следния начин:
- Почивка – използвай контузената зона възможно най-малко.
- Лед - нанасяй лед върху участъка до 20 минути няколко пъти на ден за намаляване на отока.
- Бинт - бинтовай за по-голяма стабилност, но не стягай прекалено много превръзката, за да не възпрепятстваш кръвоснабдяването.
- Вдигане на крайника нависоко – тази стъпка подобрява притока на кръв и възстановителния процес.
Според конкретния случай, може да се наложи прием на болкоуспокояващи, магнезий, колаген, метилсулфонилметан (МСМ) и/или омега-3 мастни киселини. Нанасяне на крем с арника, магнезиево олио или етерични масла от кипарис, мента и тамян, разредени в базово масло, също могат да са от помощ.
Превенция
Ако травмата се е случила по време на спорт, е важно да установиш каква е причината за нея. Често тя се дължи не само на падане или вдигане на тежест, но и на мускулен дисбаланс или липсващо/неправилно загряване. Довери се на квалифициран кинезитерапевт, който да ти помогне за намирането и отстраняването на корена на проблема.
Хранителният режим също е главен участник, защото тялото се нуждае от хранителни вещества, за да поддържа мускулите, ставите и връзките здрави. Най-добрите противовъзпалителни храни, които могат да подпомогнат възстановителния процес и да окажат превантивен ефект, са източниците на колаген (напр. костен бульон), протеин (напр. диво уловена риба, месо от пасищни животни), храни с високо съдържание на вит. Ц (напр. зеленчуци и плодове) и цинк (телешко, тиквено семе, спанак и др.).
Целенасочената спортна активност, която включва загряване и разтягане, също е нужна за ефикасна превенция. Тя поддържа мускулите и сухожилията устойчиви и еластични, така че да се възстановят и укрепнат с течение на времето.
Ако претърпиш навяхване или разтежение, или сходна последваща травма, не се неглижирай и потърси специализирана помощ възможно най-скоро, защото всеки здравословен проблем подлежи на хронифициране и излишни бъдещи усложнения.
И тъй като болката често е основна движеща сила за търсене на помощ, ние сме помислили за терапевтични предложения, които не само ще я намалят, но и ще предотвратят повторната й поява:
· Кинезитерапията, позната като лечение чрез движение, е много повече от това. Тя ще ти помогне за правилната диагностика, рехабилитация и превенция на проблема.
· Биорезонансната диагностика и терапия е методът, който ще ти даде конкретни решения на причините за възпалителните процеси във всяка клетка на тялото.
• СКЕНАР терапията ще съдейства на естествените процеси на саморегулация и регенерация на организма.
А трите терапии заедно могат само и единствено да ускорят процеса на възстановяване, за да се радваш отново на нормалното си ежедневие по-скоро, отколкото очакваш.
Ако и ти си един от многото, които споделят, че „търпят на болка“, вече са свикнали с нея и смятат, че „няма какво друго да се направи“, прочети всичко по-горе отначало и си припомни, че болката е вид стрес за организма, който, рано или късно, винаги идва със съответната сметка за плащане.
Затова изненадай себе си и направи нещо различно. Свържи се с нас още сега, а ние с радост ще ти дадем индивидуални препоръки за комплекс от специализирани терапии, изцяло съобразени с личната ти здравословна история, които ще ти върнат вярата в силата на собственото ти тяло.
Избери дни без болка, с пълен обем на движение и с широка усмивка на лицето.
Ние сме тук за теб и те очакваме на 0898551635, info.saltyfantasy@gmail.com
Comments