Болката в стомашно-чревния тракт, още позната като абдоминална болка, е общ термин, който обхваща много здравословни състояния. Тя може да засегне всяка област от долната част на ребрата до таза, като стомаха, жлъчния мехур, апендикса, червата или панкреаса.
Тъй като този вид болка е често срещан, важно е да проследиш симптомите си. Ако се усилят или зачестят, посети лекаря си възможно най-бързо.
Какво причинява болки в стомашно-чревния тракт
Сред най-честите причини за краткотрайна коремна болка са гастроентерит, запек, диария и киселинен рефлукс.
Острата коремна болка може да бъде причинена от апендицит, камъни в бъбреците или жлъчния мехур, инфекция на пикочните пътища, пептична язва, остър панкреатит или холецистит, дивертикулит, извънматочна бременност и др.
Някои хронични състояния, които биха довели до дълготрайна болка, са стомашна язва, синдром на раздразнените черва (IBS), болест на Крон и улцерозен колит, възпаление на черния дроб, дивертикулит, гастрит, хроничен панкреатит, херния, непоносимост към храни и др.
При жените абдонималната болка може да се получи и от дисменорея, кисти на яйчниците, миома, ендометриоза, тазово-възпалителна болест и др.
Признаци и симптоми на болки в стомашно-чревния тракт
Болката може да е свързана с едно или повече състояния, като сред най-често срещаните симптоми са:
· стомашно-чревните спазми
· подут корем
· газове
· лошо храносмилане, включващо усещане за киселинност в стомаха
· гадене и/или повръщане
· оригване
· запек
· диария
По-рядко срещаните симптоми са:
· внезапна и остра болка в корема
· болка след всяко хранене
· продължително повръщане или диария
· кръв във фецес
· болка в гърдите, врата или рамото
Как да си помогнеш
В зависимост от неразположението, с което се сблъскваш, има различни естествени средства, които можеш да включиш към назначеното ти лечение за болки в стомах и корем.
При газове и подуване пробвай следните съвети:
· яж по малко и често, ако страдаш от стомашно разстройство
· изключи пържените или мазни храни
· не пий газирани напитки и алкохол
· избягвай храни като маруля, зеле и броколи
· намали консумацията на бобови култури
· не дъвчи дъвка
· спри да ядеш ултрапреработени храни и такива с изкуствени подсладители
· опитай се да не да поглъщаш много въздух по време на хранене
Внимавай какво вкарваш в тялото си
За да намалиш риска от абдоминална болка, избягвай приема на:
· много кафе, кофеинови напитки и алкохол
· пикантни храни
· храни с естествена киселинност, като домати и портокали
· храна с изтекъл срок на годност
· храни, към които имаш алергия или непоносимост, като пшеница, млечни продукти или ядки
· твърде много плодове или твърде много въглехидрати
За здрава храносмилателна система най-доброто нещо, което можеш да направиш за себе си, е да се храниш пълноценно и противовъзпалително. Не се колебай да се консултираш с нутриционист, за да разбереш кои са точните храни за теб, за да оставиш болката в миналото.
Довери се на билките
Природни средста срещу лошо храносмилане и стомашни болки съществуват отдавна. Не забравяй да се посъветваш с лекаря си, преди да използваш някоя билка или добавка.
Ето и някои идеи, които да проучиш:
· коренът от женско биле може да намали болката в стомаха и да противодейства срещу бактериите, причиняващи язва
· черният кимион е подходящ при гадене, газове, диария и дизентерия
· босилекът може да намали киселинността в стомаха
· джинджифилът има антибактериални, антиспазматични и противовъзпалителни свойства
· мастикс (медицинска дъвка) би била ефективна срещу храносмилателни разстройства
Поддържай изхождането си редовно
Запекът и диарията са чести причини за абдоминална болка.
Запекът обикновено се дължи на хранене с ниско съдържание на фибри, недостатъчно пиене на вода и дори емоционален стрес. За да го предотвратиш, стреми се към храни с високо съдържание на фибри, като плодове, зеленчуци, ядки, семена, бобови и зеленолистни култури.
Диарията се причинява от различни фактори, включително хранителни непоносимости и алергии, инфекции, дехидратация, стрес и определени лекарства. Тук бананите, оризът, печените ябълки и препеченият хляб биха помогнали.
И в двата случая масажиране по абдоминалната област с етерично масло от мента, разредено в базово масло, би донесло облекчение на болката.
Заключението е ясно – болката в стомашно-чревния тракт може да е причинена от различни фактори и за да се разделиш с нея, е нужен индивидуален подход. Затова сме подбрали терапевтични предложения, които не само ще я намалят, но и биха предотвратили повторната й поява:
· Биорезонансната диагностика и терапия е методът, който ще ти даде конкретни решения на причините за възпалителните процеси в храносмилателната система. Прилагай ги и в бъдеще за профилактика и превенция.
· СКЕНАР терапията ще съдейства на естествените процеси на саморегулация и регенерация на организма.
· Кинезитерапията може да донесе облекчение дори и при абдоминални болки! Например неразположението в долната част на гърба е възможно да подсили или предразположи към инфекция на пикочните канали или възпаление на червата.
Обратното също е валидно! Довери се на ценните съвети на нашия висококвалифициран специалист и разбери как да не се срещнеш отново с проблема, който те мъчи.
А трите терапии заедно могат само и единствено да ускорят процеса на възстановяване на организма и да спомогнат за дълготрайното и устойчиво утихване на всяка болка в стомашно-чревния тракт.
Настъпи ли този важен етап в живота ти, в който взе окончателното решение, че искаш да се разделиш с неразположението си?! Имаш ли готовност за действаш?! Тогава побързай и се свържи с нас още сега, защото ние имаме решение за теб! С радост ще ти дадем индивидуални препоръки за комплекс от специализирани терапии, изцяло съобразени с личната ти здравословна история, които ще ти върнат вярата в неограничените възможности на собственото ти тяло.
Избери дни без болка и с широка усмивка на лицето.
Ние сме тук за теб и те очакваме.
Comments