Болките в ставите носят добре познат дискомфорт на мнозина. Някои изследвания показват, че около една трета от всички възрастни изпитват някакъв вид болка в ставите всеки месец.
Самите стави са истинско чудо на природата! Представляват съчленявания на две или повече кости, като се разделят на неподвижни, полуподвижни и подвижни. Пример за неподвижни стави са черепните кости, за полуподвижни - междупрешленните, които осигуряват гъвкавост на гръбнака, а за подвижни – всички, намиращи се в крайниците, стъпалата и дланите.
Възпалението често се оказва основна причина за болезненост в тези зони. Може да произтича от нараняване, многократно и еднотипно използване на ставата или хронично заболяване (напр. артрит, остеопороза, автоимунен процес и др.).
Как да си помогнеш, ако страдаш от болки в ставите или искаш да предотвратиш появата им в бъдеще? Научи повече в следващите редове.
Често срещани зони на ставни болки
Според различни здравни асоциации, най-засегнатите участъци са:
· Врата и горната част на гърба. Болките във врата обикновено се дължат на лоша стойка, неправилно изнасяне на главата напред, проблеми, свързани със съня или стрес.
· Челюстта (напр. темпоромандибуларно разстройство)
· Коленете
· Хълбоците
· Долната част на гърба
· Задната част на краката
· Раменете
· Китките, ръцете и пръстите (напр. синдром на карпалния тунел)
· Глезените, ходилата, петите и пръстите на краката.
Най-честите причини
Има различни потенциални причини за болка в ставите, сред които най-разпознаваемите са:
· Възраст - с напредването на възрастта, колагенът, който изгражда ставния хрущял, започва да намалява и е по-вероятно да се появят болки.
· Хронични заболявания като артрит, остеоартрит, бурсит, остеопороза, тиреоидит на Хашимото, фибромиалгия и др.
· Извършване на повтарящи се движения
· Лоша поза и/или стойка
· Наранявания, удари или травма
· Заседнал начин на живот
· Липса на сън - може да допринесе за умора, болки и скованост
· В редки случаи – инфекциозно или вирусно заболяване (напр. грип)
Как да си помогнеш
Болката отново бушува в тялото ти! Лечението, което докторът ще предпише, ще зависи от силата на симптомите ти и моментното ти здравословно състояние. Но какво друго можеш да включиш към холистичния си подход, за да намалиш и предотвратиш ставните болки?
Храни се противовъзпалително
Противовъзпалителното хранене включва чисто отглеждани зеленчуци и плодове, здравословни мазнини и качествен протеин. Освен за намаляване на болката, ще помогне и за стабилизиране на кръвната захар, редуциране на токсичния товар в организма, осигуряване на ценни вещества и поддържане на оптимално pH в кръвта.
Примери за пълноценни хранителни продукти са зеленолистни зеленчуци, студено пресован зехтин, яйца от свободни кокошки, месо и субпродукти от пасищни животни, диво уловена риба и др.
Не забравяй обаче, че за да работи един хранителен план, добре е той да бъде съобразен с личните нужди на организма. Затова не се колебай и се възползвай от индивидуалната консултация за хранене. Само така ще увеличиш шансовете си да превърнеш храната в твой верен съюзник по пътя към живот без болка!
Използвай английска сол
Класическо средство за всякакви ставни болки е взимане на вана с английска сол. Тя е богата на магнезий и сулфати, които лесно се абсорбират през кожата, за да отпускат напрегнатите зони и намалят възпалението.
Ако нямаш вана вкъщи, винаги можеш да си направиш компрес и да се възползваш от лечебните свойства на английската сол. Разтвори 1 чч от нея в 2л вода, накисни компрес и го увий около болезнения участък поне за 20 минути. Повтари няколко пъти през деня.
Проучи хранителните добавките
Най-вероятно вече знаеш, че колагенът е хранителна добавка №1, която се препоръчва при ставни болки. Той също намалява симптомите на артрит, заздравява стените на кръвоносните съдове и храносмилателния тракт, повишава енергията и помага на тялото да се възстанови и регенерира.
Протеолитичните ензими не само ще допринесат за усвояването на хранителните вещества, но и ще помогнат за естественото намаляване на възпалението и отшумяване на болката.
Билки като куркума, джинджифил и тамян са чудесни за намаляване на възпалението в цялото тяло.
Глюкозаминът, естествено съединение, намиращо се в течността около ставите и в хрущялите, може допълнително да се приема под формата на костен бульон или течна хранителна добавка.
Още идеи, които да проучиш и да съгласуваш с лекаря, са вит. Д, калций, омега 3 мастни киселини, електролити, SAM-e (С-аденозил-Л-метионин), MSM (метилсулфонилметан) магнезий, хондроитин, ашваганда и др.
Финално, но не на последно място, не забравяй, че за да предотвратиш болката в ставите в дългосрочен план, е нужно също така:
· да се движиш, спортуваш и разтягаш редовно
· да поддържаш оптимално тегло
· да спиш достатъчно
· да се хидратираш добре
И тъй като болката все още е основен движещ фактор за търсене на специализирана помощ от нашите клиенти, решихме да споделим терапевтични предложения, които не само ще я намалят, но и ще предотвратят повторната й поява:
· Кинезитерапията ще донесе облекчение на възпалението в ставите чрез правилна диагностика и терапия. Нашият кинезитерапевт също ще ти покаже как да не се срещаш отново с това предизвикателство.
· Биорезонансната диагностика и терапия е методът, който ще ти даде конкретни решения на причините за възпалителните процеси. Прилагай ги и в бъдеще за профилактика и превенция.
• СКЕНАР терапията ще съдейства на естествените процеси на саморегулация и регенерация на организма.
Ако искаш да ускориш процеса на възстановяване и да имаш пълен обхват на движение в проблемния участък, тогава комбинирай трите терапии заедно! Тялото няма да пропусне да ти се отблагодари, за да живееш отново без болка и с широка усмивка на лицето.
Да, вече не е нужно да свикваш с болката и да живееш с нея! Просто се свържи с нас още сега и ние ще ти дадем решение, изцяло съобразено с личната ти здравословна история, което ще ти върне вярата в неограничените възможности на собствения ти организъм.
Избери дни без болка, с пълен обем на движение и с широка усмивка на лицето.
Ние сме тук за теб и те очакваме.
Comments